96%
98%
Ako pripraviť jazierko na jar? ✅ Kontrolný úlohovník ZADARMO pre vás!

Poradna

Home Pond poradna

Rady, tipy a informácie. Vyriešime vaše problémy s vodou v jazierku.

cistejezirko

Ako udržať jazierko čisté

Zakalené jazierko po nesprávnom zazimovanie

Možná príčina

Nepovysávané jazierko pred zazimovaním - tlejúce lístie, zvyšky krmiva, usadeniny.

Riešenie

Očistite dno jazierka pomocou prípravku Attack Pond, odstráňte zákal použitím Briliant Pond a po následnom vysatí edimentovaných nečistôt naštartujte filtráciu baktériami Filter Pond.

Hnedá zakalená voda s možnou penou

Možná príčina

Nefunkčná filtrácia, prekrmovanie rýb, veľké množstvo živín.

Riešenie

Odstráňte zákal použitím Briliant Pond, vyčistite filtráciu, pridajte do nej baktérie Filter Pond, po týždni pridajte do jazierka Bacter Pond.

Zelená voda

Možná príčina

Jazierko na priamom slnku, poddimenzovaná filtrácia, zle vysadené rastliny.

Riešenie

Odstráňte zákal prípravkom Briliant Pond, nasledujúci deň aplikujte Super Pond. Po 5 dňoch dodať baktérie Bacter Pond. Očistite dno jazierka pomocou prípravku Attack Pond, odstráňte zákal použitím Briliant Pond a po následnom vysatí edimentovaných nečistôt naštartujte filtráciu baktériami Filter Pond.


Vláknité riasy

Možná príčina

Veľké množstvo živín, priehľadná voda.

Riešenie

Čo najviac vláknité riasy odstráňte pomocou Attack Pond, po odstránení aplikujte Kata Pond alebo Super Pond. Za týždeň pridajte baktérie Bacter Pond, rozložia uvoľnené živiny.

Vysoké pH môže iniciovať rast rias

Možná príčina

Zdrojová voda, dekoračné kamene (dolomit, vápenec atď.), Přerybnenie (vyšší obsah amoniaku).

Riešenie

Zmerajte hodnotu pH pomocou Tester pH Pond a použite pH mínus Pond a znížte pH pod 8. Optimálna hodnota pH je 6 až 8.

Znížená imunita, apatia rýb

Možná príčina

Zlé prezimovanie rýb, nekvalitné krmivo, prerybnenie, nevhodný chemizmus vody...

Riešenie

Suplemetovat krmivo a vodu v jazierku probiotikami Probiotic Pond.


Zaplesnenie, parazity, bakteriálne infekcie rýb

Možná príčina

Neprebehla karanténa nových rýb, zavlečenia infekcie vysadenými rastlinami.

Riešenie

Užitie širokospektrálneho prípravku Medic Pond, pôsobí proti plesniam, parazitom a bakteriálnym infekciám.

Zarasenie a zhoršená kvalita vody počas zimy a skorých jarných mesiacov

Možná príčina

Nevhodne vykonane zazimovanie jazierka.

Riešenie

Povysávať nečistoty a dočistiť jazierko pri zazimovaniu pomocou Attack Pond a pred odstavením filtrácie aplikovať Winter Pond.

Rast rias a zelená voda v jarnom období

Možná príčina

Veľké množstvo živín (fosfor) a studená voda pod 10°C.

Riešenie

V studenej vode nie je zabehnutá biologická filtrácia preto aplikovať Fosfoff Pond.

Najčastejšie otázky majiteľov jazierok

Veľa rokov nám chodia e-maily či telefonáty s dotaz majiteľov záhradných jazierok. A často vás trápia rovnaké problémy.

Za Home Pond odpovedá Mgr. Ing. Miroslav Hanák

Čistá voda v záhradnom jazierku

Ako sa zbaviť zakalené vody v jazierku?

Ak máte veľa zakalenú či zelenú vodu v jazierku (v celom objeme sú malé mikroskopické častice), tak najrýchlejšie a najefektívnejšie riešenie je aplikácia Briliant Pond. Do niekoľkých hodín sa voda vyčistí a uvidíte až na dno. Potom vyčistite filtráciu, voda v jazierku bude čistejší.

Aké baktérie do jazierka a kedy ich používať?

Baktérie do jazierka sú dôležitým pomocníkom. Tieto malé organizmy hospodári so živinami, respektíve s kolobehom živín v jazierku. Baktérie do jazierok sú štartovacie a sezónne. Štartovacie baktérie sa používajú pri sprevádzkovaní filtrácie na jar alebo pri spustení novo zrealizovaného či zrekonštruovaného jazierka.

Štartovacie baktérie majú funkciu čo najrýchlejšie osídliť filtračné média vo filtri a vytvoriť biofilm, ktorý udržuje živiny jazierka v rovnováhe. Sezónne baktérie sa používajú počas sezóny, napríklad po odstránení rias, liečebných kúrach rýb alebo náhlych zmenách chemizmu vody v jazierku. Podrobnejšie informácie som spísali do článku o baktériách v jazierku.

Akú vodou dopúšťať jazierko?

Najvhodnejšie je dopúšťať vodou z rádu, tu vieme, že neobsahuje škodliviny ani vysoké koncentrácie dusíkatých látok a fosfátov, čo o studničnej vode bez chemickej analýzy povedať nemôžete. Ak je chemický rozbor studničnej vody v poriadku, nie je najmenší problém ju na dopúšťanie použiť. Dá sa použiť aj voda zrážková, len je potrebné pri daždi niekoľko minút počkať až sa opláchnu strechy od prachu a nečistôt a potom môžete vodu vpustiť do jazierok. Bavíme sa o dopúšťania, čo je pod desiatimi percentami objemu jazierka.

Prečo sa v jazierku tvorí tmavá voda s penou na hladine?

Je to dané obsahom dispergovaných a rozpustených organických látok (tuky, cukry, bielkoviny a ich fragmenty), ktoré ovplyvňujú povrchové napätie vody v jazierku. Voda v takom jazierku je organicky zaťažená prerybnením či prekrmovaním (ak vylúčime kontamináciu umývacích prostriedkov). Voda sa rozjasní, tvorba peny ustane pridaním baktériu Bacter Pond do jazierka.

Máme čistú vodu v jazierku, ale robí sa vláknitá riasa, ako sa jej zbaviť?

To je najčastejší problém a nie je jazierko, ktoré by nemalo vláknitú riasu. Vždy keď sa vám podarí docieliť čistej priehľadnej vody, objaví sa dlhá vláknitá riasa. Aj najlepší filtrácia nezabráni rastu vláknité riasy. Jediným riešením sú prípravky. Tu je nami odporúčaný a nespočetnými zákazníkmi overený postup, ako na vláknitú riasu:

  1. Čo najviac vláknité riasy odstráňte (sieťka, hrable) a dočistite pomocou Attack Pond
  2. Druhý deň aplikujte Kata Pond alebo Super Pond
  3. Po týždni pridajte baktérie Bacter Pond, pomôžu s odbúraním odumreté vláknité riasy a absorbujú živiny

Čo je to tvrdosť vody a aký má vplyv na jazierko?

Tvrdosť vody je dôležitý ukazovateľ a má vplyv nielen na kvalitu vody, respektíve čistotu, ale aj na filtračnej technológie. Tvrdosť vody spôsobujú soli kovov v oxidačnom stupni vyššom ako dva, primárne soli vápenaté a horčíkovité, v menšej miere soli železa a mangánu. Ak je voda tvrdá, odnášajú to rotory čerpadiel, UV lampy a sitá bubnových filtrov - tvoria sa na nich vodný kameň. Tvrdosť vody prirodzene znižujú rastliny spotrebou minerálov ako výživy.

Ak sa tvrdosť vyzráža na fóliu neodstraňujte ju, je to dobré nosné prostredie pre baktérie a zväčšenie biofilmu a tým pádom filtračné schopnosti jazierka. Uhličitanová tvrdosť má pufračnú (stabilizačnú) schopnosť, stabilizuje pH vody proti náhlym výkyvom, tvorí ju katióny vápnika a horčíka spolu s aniónmi kyseliny uhličitej a hydrogenuhličitej.

Akú vodou dopúšťať jazierko?

Najvhodnejšie je dopúšťať vodou z rádu, tu vieme, že neobsahuje škodliviny ani vysoké koncentrácie dusíkatých látok a fosfátov, čo o studničnej vode bez chemickej analýzy povedať nemôžete. Ak je chemický rozbor studničnej vody v poriadku, nie je najmenší problém ju na dopúšťanie použiť. Dá sa použiť aj voda zrážková, len je potrebné pri daždi niekoľko minút počkať až sa opláchnu strechy od prachu a nečistôt a potom môžete vodu vpustiť do jazierok. Bavíme sa o dopúšťania, čo je pod desiatimi percentami objemu jazierka.

Aký je rozdiel medzi prípravkami na vláknitú riasu Kata Pond a Super Pond?

Prípravok Kata Pond je tvorený zmesovým pomerom synergických minerálov, kedy dávkovanie prebieha v intervaloch týždňa až desiatich dní. Super Pond sa dávkuje raz na daný objem jazierka a obsiahnuté inhibítory fotosystémy zapríčiní, že riasa v jazierku nerastie jeden až štyri mesiace Vždy záleží na podmienkach v jazierka. Niektoré druhy lekna pri predávkovaní môžu zareagovať znížením počtu kvetov. Na predávkovanie Kata Pond lekná nijako negatívne nereagujú. Obidva prípravky sú bezpečné pre ryby a živočíchy.

Môžem aplikovať prípravky do jazierka pred búrkou?

Búrky vznikajú, keď sa zníži tlak vzduchu a pred búrkou býva tlak vzduchu veľmi malý. Atmosférický tlak má hlavný vplyv aj na množstvo rozpusteného kyslíka vo vode jazierka. Mnoho rybnikárov zažilo, že pred búrkou ryby v rybníku trúbili práve znížením ( "vyprchaním") kyslíka z vody. Preto neodporúčame aplikácii prípravkov do jazierka či odstraňovaní rias pred búrkou.

Kedy použiť jazierkový vysávač?

Vždy ak sa na dne vytvorí vrstva usadenín, detritu či rias. Dôležité je jazierko povysávať hlavne pred zimou. K úplnému dočistenie aplikujte prípravok Attack Pond.

Mám jazierko na chate bez elektriny, ako udržím čistotou vodu v  jazierku?

To je trošku problém, tu by som odporučil aspoň nejaké solárne čerpadlo či fontánku, ktorá zaistí nejakú cirkuláciu vody. A pre udržanie čistej vody v jazierku sa nezaobídete bez baktérií a prípravkov proti riase.

Ako vzniká bahno na dne môjho jazierka?

Bahno čiže detrit na dne jazierka vzniká hromadením organickej hmoty, ktorá má pôvod vo zvyškoch krmiva a výkaloch rýb, ale tiež peľov, či prachového spadu alebo za dažďa kvapkami strhávane všetky poletujúce nečistoty zo vzduchu.

Ryby v záhradnom jazierku

Koľko a aké druhy rýb môžem mať v jazierku?

Počet rýb v jazierku by mal zodpovedať objemu vody a filtračné technológii, nedá sa povedať presné číslo, iný počet by bol pri jeseterov a iný u Koi kaprov či karasov. Všeobecne pre začiatočníkov by som odporučil karasy, sú to odolné ryby nepotrebujú žiadnu väčšiu starostlivosť. Napríklad jeseter potrebuje celkom priestor a prekysličenú cirkulujúcu vodu s nižšou teplotou hlavne v letných mesiacoch. V jazierku môžete mať takmer akékoľvek sladkovodné ryby žijúce na Slovensku, ale aj tropické akvarijné napríklad živorodé pávie očko alebo kadinálku čínsku.

Kedy a ako kŕmiť ryby v jazierku?

Dôležitá je teplota. Kaprovité ryby (karas, KOI) nekŕmte, ak teplota vody klesne pod 10° C. V rozmedzí teplôt 10 až 15° C kŕmime raz týždenne. Pri teplote nad 20° C môžete kŕmiť v menších dávkach niekoľkokrát denne (POZOR na nespotrebované krmivo, ktoré by kazilo vodu). Jeseter prijíma krmivo aj v zime, so zvyšujúcou teplotou zvyšujte intenzitu kŕmenie. Jesetery odporúčam kŕmiť cez rúrku, ktorá je ponorená na dne a do nej sypeme krmivo. Zamedzíte tomu, aby ostatné ryby jeseterom krmivo zožrali.

Prečo sú ryby na jar choré a ako tomu predchádzať?

Ryby z jari sú často náchylnejší k chorobám vďaka oslabenej imunite. Na vine môže byť nedostatok zásobných látok pred zimným obdobím, zle vyčistené jazierko na jeseň (detrit, zvyšky rastlín na dne), absencia otvoru v ľade v zime, rušenia počas zimovania (sekanie do ľadu atď.). Vysoká dávka krmiva v jarnom období, kedy sa voda znova ochladí, ak ryby  skonzumujú krmivo a voda sa ochladí napríklad o 5 °C, tak sa tráviaci proces spomalí a rozkladajúce krmivo vnútri rýb vedie až k autointoxikácii amoniakom a následným úhynom. Ak pozorujete u rýb odreniny, pľuzgieriky, rôzne chumáčiky plesňou či rozštiepené končeky plutiev aplikujte univerzálny liečivo Medic Pond.

Môžem v záhradnom jazierku chovať pstruhy?

Áno aj v záhradnom jazierku sa dajú chovať pstruhy. Odporúčam rozhodne pstruha dúhového, ktorý znesie aj vyššie teploty vody. Dôležitá je výkonná filtrácia a vzduchovanie pre okysličenie vody. V jazierku, kde teplota vody v letných mesiacoch stúpa nad 25 ° C, chovať pstruhy neodporúčam (hrozí uhynutie).

Ktoré jazierkové ryby požierajú vláknitú riasu?

Všetky bylinožravé ryby požierajú riasu, len je to zanedbateľné množstvo. Vlastne si tým spestria jedálniček, ale riasa rastie oveľa rýchlejšie (inak by ju počas evolúcie ryby vyjedli a už by neexistovala). Často sa spomína Amur, ten sa primárne živý vyššími rastlinami. Podustva obyčajná sa v riekach živý riasou na kameňoch, ale v jazierku, kde sa kŕmia, riasu jesť nebude.

Prevádzka záhradného jazierka

Ako hlboké mať jazierko?

Odpoveď je, čím hlbší tým lepšie. Jazierko by malo mať minimálnu hĺbku jeden meter z dôvodu prezimovanie rýb. Čím je jazierko hlbšie a väčšie, tým je aj stabilnejší chemizmus vody a ryby sa v lete neprehrievajú, pretože u dna majú chladnejšie vodu.

Je lepšie fóliové alebo betónové jazierko?

Betón má nevýhodu (aj keď sa použije vodné sklo k zabráneniu priesakov vody), že ak začne unikať voda, zle sa opravuje, tiež ak sa rozhodnete jazierko zväčšiť, čaká vás neľahké búranie betónu. Betón tiež môže uvoľňovať do jazierka látky, ktoré dvíhajú pH alebo môžu byť príčinou úhynu rýb v jazierku. Fóliové jazierko je jednoznačne výhodnejšie.

Kedy vypnúť filtráciu v jazierku?

Filtrácia sa vypína s prvými mrazíkmi, vypustí sa voda zo všetkých súčastí, ktoré by mohol mráz poškodiť (mrznúci voda zväčšuje objem a následný ľad môže roztrhnúť potrubia atď.). Ak je filtrácia vybudovaná v šachte v nemrznúcej hĺbke, môže sa filtrovať v zimnom režime. To je nasávanie vody len z hladiny, respektíve okolo 20-30 cm pod hladinou, aby sa nenasávala a následne neochladzovala voda pri dne, kde zimujú ryby.

Aký je najlepší tvar pre záhradné jazierko s ohľadom na údržbu a čistotu vody?

Pri realizácii jazierka sa musí brať do úvahy jeho tvar, umiestnenie a hĺbka. S ohľadom na údržbu jazierka a čistotu vody tvar nie je najdôležitejšie, ale prevedenie. Najvhodnejší sú príkre steny, žiadne plytčiny a hluché miesta. Vyspádované dno do najhlbšieho miesta, kde je dnová gula (miesto kde sa voda nasáva do filtrácie). Taktiež dno bez kameňov a hlavne štrku (zostávajú tu nečistoty, ktoré sa zle odstraňujú).

Dobré poznať, ktorým smerom často fúka vietor a na náveternej strane umiestniť skimmer. Tu by malo byť aj najhlbšie miesto s dnovou gulou. Oproti dnovej  guli a skimmeru by sa mal nachádzať výtok z filtrácie do jazierka cez potôčik alebo vodopád. Tento typ prevedenie jazierka vám zaistí prúdenie vody a nečistôt jedným smerom, filtračné zariadenie bude najefektívnejší.

Je dobré po každej sezóne jazierko vypustiť a kompletne vyčistiť?

Jazierku trvá mnoho mesiacov až sa voda ustáli a biologicky zaktivuje, preto neodporúčam vodu z jazierka vypúšťať aj z hľadiska nákladov. Bohužiaľ ak sa voda naozaj skazí (hnilobné procesy, katabolické procesy detritu, zápach), tak nezostane nič iné ako vodu vypustiť a také jazierko poriadne vyčistiť. Pri čistení používajte vždy iba vodu nikdy žiadne saponáty či umývacie prostriedky.

Môže sa používať dažďová voda do jazierka?

Ak budete používať dažďovú vodu k dopustenie do jazierka pri zrážkach, nevidím v tom problém. Dôležité je pri výdatnom daždi niekoľko minút počkať až sa umyjú strechy a odplaví sa všetok prach aj nečistoty (to by v jazierku bolo parádne hnojivo pre rast rias), následne môžete pustiť dažďovú vodu do jazierka.

Aký dlhý by mal byť umelý potôčik a vodopád?

Potôčik, či vodopád zvyšuje estetiku jazierka a okysličuje vodu, ale má aj svoje negatíva a to, že vodu ohrieva, a hlavne zvyšuje celkový odpar vody z jazierka. Preto by mal byť potôčik čo najkratší, ale napriek tomu si udržať svoju estetickú funkciu. Pokiaľ máte kvalitný a lacný zdroj na dopustenie vody, tak sa medze nekladú.

Musí byť v jazierku vždy filter? A ak áno, tak aký?

Filter je jedna z najdôležitejších komponentov celého jazierka. Každý staviteľ jazierok má svoju technológiu. Filter má mať funkciu mechanickú (mechanicky separuje jemné nečistoty) a biologickú (odbúravanie živín pomocou baktérií). Filtračných technológií je veľa, prietokové filtre, Vortex, tlakové, flísové či pôdne (lôžka z štrku) atď. Z jazierka bez filtra čisto len s vysadenými rastlinami sa časom stane mokraď a človek nemôže očakávať čistú vodu, jediná možnosť, ako udržať potom čistú vodu je pomocou prípravkov do jazierka.

Mám jazierko, do ktorého priteká voda z prameňa a prepadom zase odteká ďalej, ako sa v ňom zbaviť riasy?

Toto bude oriešok, pretože nemôžete ovplyvniť chemizmus (obsah živín) v pritekajúcej vode. A filtrácia v tomto prípade stráca zmysel, pretože prefiltrovaná voda odteká preč, to isté UV lampa. Jediná možnosť pri vtoku vody do jazierka vytvoriť potôčik s rastlinami, ktorý bude suplovať koreňovú filtráciu. Pokiaľ je prítok dostatočný a kvalita vody dobrá tak sa väčšinou tvoria iba vláknitá riasa. A tu je možné odstrániť iba mechanicky (sieťka hrable) alebo pomocou Attack Pond. Iné prípravky by strácali účinok, keďže by boli odplavené z jazierka preč.

Ako často a ako sa čistí jazierkové filtrácie?

Dobre dimenzovaná a kvalitné filtrácie sa čistí maximálne dvakrát za sezónu. Najhoršie na údržbu sú tlakové filtrácie, ktoré sa často zanášajú a výrobcu je značne poddimenzujú. Najvhodnejšie je biologická filtrácia s mechanickým predfiltrom. Najvhodnejšie mechanický filter je bubnový a nasleduje štrbinový. Ak sa filtrácia čistí, tak média sa prepierajú vo vode z jazierka, nádoby sa odkalí.

Rastliny v záhradnom jazierku

Lekná áno alebo nie? Počula som, že podporujú rast rias.

Lekno je veľmi krásna rastlina a plávajúce kvety sú ozdobou záhrady. Bohužiaľ pôvodný areál výskytu lekien sú močiare a na živiny bohatá voda. Preto sa v jazierku podieľa na zvyšovaní živín vo vode, a teda rastu rias. Pokiaľ ho naozaj chcete mať v jazierku, dbajte na správne zasadenie. Najlepšie je lekno zasadiť do murárskeho kalfasu, na dno dať kamene pre zaťaženie a odležaný suchý kravský hnoj a rohovinu. Potom navrstviť vlhkú hlinu zmiešanú s pieskom v pomere 1:1 a vrch utesniť nepriepustným ílom. Na íl potom položiť veľké ploché kamene pre zaťaženie. Dôležité je, aby sa živiny neprenášali do vody a nekazili vodu.

Čistia rastliny vodu v jazierku?

Rastliny čistia vodu, ale iba krátko a to v období vegetácie, to je vtedy, keď rastú, vtedy prijímajú živiny z vody. Toto obdobie trvá zhruba asi 2 mesiace. Potom príde tvorba kvetov a plodov, vtedy rastliny živiny uvoľňujú a uvoľnené živiny môžu využiť riasy pre svoj rast.

Hnojiť rastliny v jazierku?

Rastliny v jazierku nikdy nehnojte, keďže dodané živiny vždy skôr využijú riasy ako rastliny. Odporúčam do jazierka sadiť rastliny podľa úživnosti (trofii) vody. Do jazierok s rybami, ktoré je bohatšie na živiny, patrí širokolisté rastliny, náročnejšie na výživu napríklad žiabnik či šípatka. Naopak kúpacie jazierka bez rýb, kde predpokladáme nízku úživnosť vody, tipujte rastliny úzkolistej, tie nie sú tak náročné na výživu, napríklad ostrice, praslička, sitina či steblovka atď.

Lekná áno alebo nie? Počula som, že podporujú rast rias.

Lekno je veľmi krásna rastlina a plávajúce kvety sú ozdobou záhrady. Bohužiaľ pôvodný areál výskytu lekien sú močiare a na živiny bohatá voda. Preto sa v jazierku podieľa na zvyšovaní živín vo vode, a teda rastu rias. Pokiaľ ho naozaj chcete mať v jazierku, dbajte na správne zasadenie. Najlepšie je lekno zasadiť do murárskeho kalfasu, na dno dať kamene pre zaťaženie a odležaný suchý kravský hnoj a rohovinu. Potom navrstviť vlhkú hlinu zmiešanú s pieskom v pomere 1: 1 a vrch utesniť nepriepustným ílom. Na íl potom položiť veľké ploché kamene pre zaťaženie. Dôležité je, aby sa živiny neprenášali do vody a nekazili vodu.

Ako sa o rastliny starať, kedy zostrihať a či vôbec?

O rastliny v jazierku sa treba starať starostlivo. Akékoľvek odumreté či uschnuté časti odstrániť a zamedziť spadu do jazierka. Pri rozklade by uvoľňovali živiny. Rastliny zastrihávate na jeseň či čoskoro z jari, kedy je na jazierku ešte ľad, stonky nechajte vyčnievať cca 5 cm nad hladinou.