96%
98%

Kedy v jazierku spustiť filtráciu a začať kŕmiť ryby?

Všetci sme už netrpezlivo čakáme jar. Niet sa čomu diviť, keď slnečné lúče a denné teploty cez 10 ° C v nás prebudí aktivitu jarnej prípravy záhrady, vrátane jazierka.

Kedy teda sprevádzkovať filtráciu v jazierku? Odpoveď je jednoduchá: "Čím skôr, tým lepšie".

Pre jazierko je najvhodnejšie, ak filtrácia beží značnú časť roka, vlastne od rozmrazení do zamrznutia vody v jazierku. Presný dátum, ale nikto dopredu nedokáže povedať. Všetko sa odvíja od stability počasia a teplôt. Ak niekto spustí filtráciu už koncom februára alebo začiatkom marca a ono naozaj už nebude mrznúť ani cez noc, tak je to správne rozhodnutie.

Lenže keď sa vráti zima s tým, že niekoľko dní bude cez deň mínus 8-10 ° C, musíme všetko znova "zazimovať". Jediná možnosť je sledovať dlhodobú predpoveď a okolo polovici marca by sa mohlo uvažovať o sprevádzkovanie. Najlepšie je mať vybudovaný zimný filtračný okruh.

V správny čas teda voľte nasledujúci postup:

  • Kontrola filtračnej technológie a obvodu fólie
  • Odstránenie suchých častí rastlín a nečistôt
  • spustenie filtrácie
  • Aplikácia štartovacích baktérií

 

Viac sme písali v článku Jazierko na jar.

A kedy teda začať kŕmiť ryby?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá, pretože ryba je studenokrvný živočích (aktivita a metabolizmus sa odvíja od teploty okolia, nedokáže si teplo vyrábať sám). Čím skôr ryby začnú konzumovať vhodnú potravu, tým skôr sa po zime dostanú do kondície a zvýši sa im imunita proti chorobám, ktoré sú práve z jari veľmi časté.

Ak sa, však voda oteplí a ryby začnú nami dodávanú potravu konzumovať a potom sa náhle vráti zimné počasie, tak tým rybám skôr len ublížime. Spomalí sa im trávenie a nahromadená potrava v zažívacom trakte môže byť príčinou k amoniakálnej autointoxikácii, ktorá vedie až k úhynu.

V záhradných jazierkach sa primárne chovajú kaprovité a jeseterovité ryby. Jesetery prijímajú potravu celoročne, riziko písané vyššie platí hlavne pre ryby kaprovité teda KOI, karasov, jalcov atď. Ako už bolo spomenuté jarné obdobie je pre ryby rizikovým z hľadiska zdravotného stavu a náchylnosti k chorobám, preto je dobré ich imunitu podporiť kvalitným krmivom a rybacími probiotikami.

Jedna lastovička jar nerobí. Ale čo keby? Prajeme veľa pohody, a nielen pri vode. Home Pond