Kedy v jazierku spustiť filtráciu a začať kŕmiť ryby?

Všetci sme už netrpezlivo čakáme jar. Niet sa čomu diviť, keď slnečné lúče a denné teploty cez 10 ° C v nás prebudí aktivitu jarnej prípravy záhrady, vrátane jazierka.

Kedy teda sprevádzkovať filtráciu v jazierku? Odpoveď je jednoduchá: "Čím skôr, tým lepšie".

Pre jazierko je najvhodnejšie, ak filtrácia beží značnú časť roka, vlastne od rozmrazení do zamrznutia vody v jazierku. Presný dátum, ale nikto dopredu nedokáže povedať. Všetko sa odvíja od stability počasia a teplôt. Ak niekto spustí filtráciu už koncom februára alebo začiatkom marca a ono naozaj už nebude mrznúť ani cez noc, tak je to správne rozhodnutie.

Lenže keď sa vráti zima s tým, že niekoľko dní bude cez deň mínus 8-10 ° C, musíme všetko znova "zazimovať". Jediná možnosť je sledovať dlhodobú predpoveď a okolo polovici marca by sa mohlo uvažovať o sprevádzkovanie. Najlepšie je mať vybudovaný zimný filtračný okruh.

V správny čas teda voľte nasledujúci postup:

  • Kontrola filtračnej technológie a obvodu fólie
  • Odstránenie suchých častí rastlín a nečistôt
  • spustenie filtrácie
  • Aplikácia štartovacích baktérií

 

Viac sme písali v článku Jazierko na jar.

A kedy teda začať kŕmiť ryby?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá, pretože ryba je studenokrvný živočích (aktivita a metabolizmus sa odvíja od teploty okolia, nedokáže si teplo vyrábať sám). Čím skôr ryby začnú konzumovať vhodnú potravu, tým skôr sa po zime dostanú do kondície a zvýši sa im imunita proti chorobám, ktoré sú práve z jari veľmi časté.

Ak sa, však voda oteplí a ryby začnú nami dodávanú potravu konzumovať a potom sa náhle vráti zimné počasie, tak tým rybám skôr len ublížime. Spomalí sa im trávenie a nahromadená potrava v zažívacom trakte môže byť príčinou k amoniakálnej autointoxikácii, ktorá vedie až k úhynu.

V záhradných jazierkach sa primárne chovajú kaprovité a jeseterovité ryby. Jesetery prijímajú potravu celoročne, riziko písané vyššie platí hlavne pre ryby kaprovité teda KOI, karasov, jalcov atď. Ako už bolo spomenuté jarné obdobie je pre ryby rizikovým z hľadiska zdravotného stavu a náchylnosti k chorobám, preto je dobré ich imunitu podporiť kvalitným krmivom a rybacími probiotikami.

Jedna lastovička jar nerobí. Ale čo keby? Prajeme veľa pohody, a nielen pri vode. Home Pond

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie