96%
98%
❄️ Ako pripraviť jazierko na zimu? Spísali sme ✅ kontrolný zoznam + časté otázky

Vysoká tvrdosť vody

V jazierku môže byť vysoká tvrdosť vody, čo je primárne spôsobené vyššou koncentráciou vápenatých a horčíkatých iónov. Tieto ióny, najmä vápnik a horčík, sú často prítomné vo vode kvôli zdrojovej vode bohatej na minerály, najmä ak je voda čerpaná zo studne alebo je jazierko obklopené veľkým množstvom kameňov z vápenca a dolomitu.

2 položiek celkom
pH Minus pond 1600g copy
Tip
€8,53
Znižuje pH vody v jazierku na optimálnu hodnotu
65
pH Minus pond 4000g copy
Tip
€18,07

Znižuje pH vody v jazierku na optimálnu hodnotu.

62

Vysoká mineralizácia vody

Dôsledkom vysoké tvrdosti vody je znížený účinok UV lám, pretože sklo lám sa zanáša vodným kameňom. Toto zanášanie môže tiež skrátiť životnosť čerpadiel, pretože vodný kameň môže vznikať aj na ich rotoroch. Na druhej strane, rastliny prirodzene znižujú tvrdosť vody v jazierku, pretože potrebujú vápnik a horčík pre svoj rast. Napriek tomu je dôležité si uvedomiť, že pri vyššej tvrdosti môže dôjsť k väčšiemu rastu rias.

Na reguláciu tvrdosti vody v jazierku môžete využiť rastliny, dažďovú vodu, ale aj prípravky ako pH minus Pond. Je však dôležité starostlivo sledovať vlastnosti vody a robiť úpravy len vtedy, keď je to skutočne nevyhnutné pre zachovanie zdravého ekosystému jazierka.