96%
98%

Prečo sa tvorí riasa v jazierku? Môže byť jazierko úplne bez rias?

S riasou v jazierku sa stretol každý z nás. Takmer 99% percent majiteľov jazierok či rybníčkov bojuje s riasou každý rok a to 1% to vzdalo a berie to ako prirodzený fakt. Poďme si riasy (algae) predstaviť trochu bližšie.

V jazierku sa stretávame prevažne s dvoma "druhmi", zelenou vláknitou riasou a kokálnou (jednobunkovou) riasou = zelená voda.

Riasy sú veľmi starý a jednoduchý organizmus, z toho vyplýva, že sú veľmi prispôsobivé na akékoľvek prostredie. Rozhodne patrí do vodného ekosystému a majú tu svoje dôležité miesto, ale len do tej doby, než sa rozrastú a prerazia. Pri enormnom náraste rias dochádza v jazierku k rade rizikových faktorov: výkyvy pH, uvoľňovanie amoniaku, veľká spotreba kyslíka, prostredie pre rybie parazity atď.

Ako na riasy v jazierku?

O "zaručených" spôsoboch sa dočítate na obaloch prípravkov na riasy či internetu naozaj veľa. Ale bohužiaľ nefungujú, inak by riasu v jazierku už dávno nikto neriešil a všetci by sme mali krištáľovú vodu bez rias.

Stretávame sa s dvoma tvrdeniami. Jedným z nich je, že baktérie alebo rastliny s riasou zatočia. Bohužiaľ nezatočia, prečo?

Jazierko je totiž stále sa meniace otvorený ekosystém. Niektorí výrobcovia píšu, že baktérie ničia riasu, čo nie je pravda. Na základe doteraz objavených vedeckých poznatkov neexistuje bakteriálny patogén na sladkovodné riasy, to by po tých niekoľkých miliardách rokov už neexistovali a my ich nemohli nadšene stretávať v našom jazierku. Baktérie aj rastliny by mali riase konkurovať s živinami a tým ju "vyhladovať" a zapríčiniť, že sa v jazierku nevyskytne. Ako sa nejeden z nás mnohokrát presvedčil, baktérie aj rastliny skutočne môžu odoberať živiny, ale tým sa len zmení druhová skladba rias v jazierku.

Napriek tomu baktérie v jazierku hrajú veľmi dôležitú úlohu pri filtrácii nečistôt, udržanie vhodného prostredia pre ryby a nastavenie rovnováhy celého vodného ekosystému. Iba baktériami však nemožno získať v jazierku krištáľovú vodu bez rias. V jazierku bohatšom na živiny rastie krásna zelená vláknitá riasa. Vo vode chudobnejšej na živiny rastú riasy, ktoré nie sú tak pevné, prepadnú sieťkou, cez noc sú na dne a keď vyjde slniečko, tak vyplávajú zhluky rias k hladine. Znížením živín v jazierku len zmeníte druhovú skladbu rias, ale nikdy riasy úplne nezmiznú. Riasy rastú aj v destilovanej vode.

Druhým z týchto tvrdení je, že rastliny odoberajú živiny z vody a tým zamedzia výskytu rias. Skutočnosťou je však, že iba malý zlomok času. Len pre vegetáciu cca. od marca / apríla do júna / júla, potom naopak živiny do vody uvoľňujú (korene, odumieraním kvetov, listov atď.). Ak sa chcete naozaj riasy v jazierku zbaviť, musíte použiť kvalitný prostriedok určený proti riase.

Žiadna technológia či prípravok nefunguje 100% na všetkých jazierkach. Bojovali sme s riasou v laboratóriu a následne v záhradných jazierkach, a preto môžeme ponúknuť dve rôzne riešenia, KATA POND a SUPER POND. 

Fungujú na rôznych princípoch účinku, aby sme pomohli vyriešiť čo najviac problémov s riasou vo všetkých typoch jazierok a rybníčkov.

Overený spôsob ako na vláknitú riasu :

  1. Čo najviac riasy odstráňte mechanicky (sieťka, hrable) a dočistite pomocou ATTACK POND.
  2. Druhý deň aplikujte KATA POND alebo SUPER POND.
  3. Po týždni pridajte baktérie BACTER POND, pomôžu s odbúraním odumretej riasy a absorbujú živiny.