96%
98%
Ako pripraviť jazierko na jar? ✅ Kontrolný úlohovník ZADARMO pre vás!

Ako mať čisté kúpacie jazierko po celé leto?

Teploty pomaly rastú a horúce letné dni sú za dverami, kúpacie jazierko nám nespočetne krát príde vhod na kúpanie a osvieženie v horúcich letných dňoch. Nie je nič lepšie ako sa vykúpať v čistej vode vlastného záhradného jazierka, kedy nám robia spoločnosť KOI kapry. A ak k tomu pridáme pohárik vychladeného dobrého vína či chmeľového moku, tak dokonalosť okamihu je na svete.

Dokonalý okamih zážitku v kúpacom jazierku ale môže pokaziť dlhá vláknitá riasa. Samotné kúpacie jazierko býva konštruované odlišne než záhradné jazierko s okrasnými rybami. U kúpacích jazierok býva minimum rýb, ale nie je nič lepšie ako sa kúpať s veľkými nádhernými KOI kaprami. Vďaka tomu, že je v jazierku minimum rýb, tak by mala byť trofia (úživnosť) vody oligotrofná (nízky obsah živín).

Ryby v kúpacom jazierku kŕmime veľmi striedmo. Do takého jazierka sú vhodné zlaté jalce, ktorí sa prirodzene pohybujú pri hladine a zbierajú spadnutý hmyz do vody a živý sa larvami komárov. Všeobecne by sme mohli kúpacie jazierka rozdeliť do dvoch skupín (ak neberieme do úvahy rozdelenie biotopov, ktoré realizátori kúpacích jazierok prevzali od našich rakúskych susedov).

Sú to:

    • jazierka, kde je minimum rastlín, niekoľko rýb a filtračnej technológie
    • rastlinné jazierko bez rýb s pobrežnými rastlinnými časťami

 

Čo majú tieto dve skupiny spoločné?

U oboch týchto typov jazierok nám môžu kúpanie znepríjemniť riasy. Ani jazierko s minimom obsahu fosfátových či dusíkatých živín, bohužiaľ, nie je zárukou jazierka bez rias. Prečo sú v každom záhradnom jazierku riasy, sme si povedali v článku Ako na riasy v jazierku.

Ako mať čisté kúpacie jazierko po celé letné obdobie?

Základom je jarné spustenie, kedy z jazierka po zime odstránime usadeniny, vláknité riasy a opadané lístie, ako na to si môžete prečítať v článku Jazierko na jar.

jezirko

Než sa voda v jazierku ohreje na teplotu vhodnú na kúpanie snažíme sa stále udržiavať vodu čistú, odstraňujeme vláknité riasy a nečistoty hrabľami či sieťkou.  Pomôcť si môžeme použitím ATTACK POND. Skvelým pomocníkom je jazierkový vysávač, ktorý veľmi prispieva k čistote vody. Veľmi sa oplatí vysávať všetky usadeniny z kúpacej zóny.

Keď sa voda v jazierku ohreje na kúpaciu teplotu, použijeme u jazierok prvého typu (teda s minimom rastlín) prípravok SUPER POND, ktorý nám zaistí čistú vodu bez vláknité riasy podľa tipu jazierka a chemizmu vody na štyri až desať týždňov. Výhoda použitie prípravkov SUPER POND do kúpacieho jazierka je v jednorazovom použití, kedy aplikujeme množstvo prípravku podľa objemu jazierka.

U čisto rastlinných jazierok, kde rastliny majú čistiť a udržiavať vodu čistú (bohužiaľ väčšinou len podľa slov realizačné firmy, ale skutočnosť je úplne iná) použijeme prípravok KATA POND. Prvá dávka môže byť až 2,5g na jeden kubický meter vody v kúpacom jazierku a následne každý týždeň 1,5g do vymiznutia vláknité riasy.

Toto je najjednoduchší a najúčinnejší spôsob, ako mať kúpacie jazierko na záhrade čisté a bez rias po celé leto. Dôležité je si pripomenúť, že nezabudnite sa pred kúpaním v jazierku osprchovať a zmyť všetky opaľovacie krémy a oleje. Je to lepšie pre čistotu vody aj pre šupinatých kamarátov.

Príjemné chvíle pri kúpaní v čistom záhradnom jazierku praje Home Pond