96%
98%

Prečo je leto najlepším obdobím pre riasy v jazierku a ako ich výskyt obmedziť?

Leto, to je slniečko, prázdniny, kúpanie - proste pohoda. Kto má jazierko, ktoré svojim rozmerom dovoľuje osvieženie, tak sa nenechá dvakrát prehovárať do neho hupnúť. A ak je to priamo jazierko kúpacie, tak v ňom v lete trávime takmer každý deň. Čo nám však môže kúpanie v jazierku znepríjemniť? Riasa vo forme jednobunkové, teda zelenej vody alebo dľhé riasy, ktorá sa pri kúpaní trhá a uvoľňuje v chuchvalcoch do celého vodného stĺpca.

Má riasa v lete najlepšie podmienky pre rast?

Riasa by mala mať najlepšie podmienky, a to hlavne vďaka trom faktorom:

1) Tým prvým faktorom je dĺžka slnečného svitu, kedy sú dni v letných mesiacoch najdlhšia a noci najkratšie.

2) Druhým faktorom je teplota vody, ktorá v lete často atakuje aj 30 ° C pri hladine alebo v plytčinách.

3) Tretí faktor ide ruka v ruke s druhým, jedná sa o dostatok živín. V lete do jazierka napáda spústy živín, či už je to peľ, prach a spory rias, hmyz. Kŕmenie rýb a ich metabolické odpady majú dosť veľký vplyv na dostupnosť živín pre rast rias.

Prečo nám rastie v jazierku riasa, aj keď v ňom máme rastliny a dobrú filtráciu?

Často sa stáva, že naše jazierko má dostatočne veľkú filtráciu, je osadené rastlinami, je bez plytčín, hlboké viac ako 1,5 metra, je v ňom minimálny počet rýb, zdrojová voda z vodovodu, osvit iba časť dňa, skrátka všetko, ako má byť podľa odborníkov na realizácie jazierok. A napriek tomu sa vám v jazierku objavia vláknitá riasa, ktorá rýchlo pokazí letnú idylku.

Niekedy sa napodiv stane, že dvaja susedia majú veľmi podobné jazero od rovnakej realizačné firmy, rovnakú technológiu, zdrojovú vodu i filtrácie, ale aj tak má len jeden z nich vodu krásnu bez rias, a druhý nie.

Prečo sa tak deje?

Nu, odpoveď nebude tak jednoduchá. V prvom rade je dobré si pripomenúť, že jazierko nie je bazén s mŕtvou vodou, ale "živý organizmus". V tomto organizme pôsobí mnoho faktorov, ktoré majú vplyv na rast vláknité riasy, a tieto faktory sú veľmi úzko prepojené. Ak sa čokoľvek naruší, môže to byť impulz pre rast rias v jazierku.

Stačí prívalový dážď (môže spláchnuť do jazierka nečistoty z okolia), peľ, niekoľko po sebe idúcich horúcich dní, kedy teplota vody pár centimetrov pod hladinou presiahne 28 °C, veľký rozdiel teplôt počas pár dní, dopúšťanie vody zo studne počas horúčav (v studniach sa v suchom období zakoncentrovávají presiaknuté minerálie a hnojivá) a väčší nápor kúpajúcich.

Tých faktorov, ktoré môžu byť impulzom pre rozvoj rias, je veľa a ich efekt sa násobí, ak sa ich zíde niekoľko naraz. Samozrejme väčšie záhradné jazierka sú stabilnejšie voči výkyvom než menšie, napríklad pod 10 m3 vody. Taky staroba jazierka nám toho dosť napovedá. Prvé dva roky po realizácii väčšinou funguje, ako má a riasy sa v jazierku moc neobjavujú. Zlomový býva tretí až piaty rok. Od piateho roku veku jazierka je už všetko zabehnuté a stabilné. Ak sa vykonáva správna údržba, je všetko v poriadku. Majiteľ už svoje jazierko spozná a rozumie mu a vie, že niekoľkomilimetrový porast riasy jazierku esteticky neublíži.

A ako mať počas leta čisté jazierko bez rias?

V lete, najteplejšom obdobie v roku, idú v záhradnom jazierku všetky biologické pochody na plné obrátky. V jazierku vzrastá obsah živín, ktoré sa do vody dostávajú zo vzduchu na prachových časticiach, pri dažďoch, kŕmením rýb, peľom, odkvitnutými a odumretými časťami rastlín. Aj pri kúpaní v jazierku vnášame určité množstvo živín.

Pokiaľ má jazierko dostatočne veľkú filtračnú kapacitu, zvláda tento enormný nápor živín vo vode celkom obstojne. Ale ak ju nemá, alebo sa nejako naruší, okamžite toho využijú riasy. Najstaršie a najjednoduchšie rastliny, ktoré sa do vody dostanú spadom zo vzduchu, pomocou vtákov atď. A okamžite začnú hospodáriť s voľnými živinami vo vode. Riasa veľmi rýchlo rastie a jediná výhoda jej rastu je, že znižuje obsah živín vo vode jazierka.

Pri markantnom nárastu je však veľa nevýhod. Ohrozuje ryby napríklad výkyvy pH, možným deficitom kyslíka, rizikom udusenia hlavne v porastoch vláknité riasy. Svoje o tom vedia chovatelia jeseterov. A v neposlednom rade riasa znižuje estetickú hodnotu jazierka. Pre mňa osobne ale niekoľkomilimetrový porast krásne zelené riasy naopak estetickosť vodného prvku zvyšuje. Rias je mnoho druhov, viac sa o nich môžete dozvedieť v článku Riasy v jazierku, dlhá vláknitá alebo zelená voda?

Aby sme výskyt riasy v jazierku v letných mesiacoch obmedzili, musíme sa o neho starať. A to tak, že sa snažíme obmedziť prísun živín do jazierka. Prachové imisie a pele asi neobmedzíte, ale rozhodne zvládneme odstraňovať odumreté časti rastlín, striedmo kŕmiť našich šupinatých kamarátov, čistiť skimmer a mechanické časti filtrácie, vysávať kaly a nečistoty z dna jazierka.

Pri odstraňovaní nečistôt z dna jazierka je perfektným pomocníkom Attack Pond, ktorý dokáže dostať nečistoty zo štrku či medzier medzi kameňmi.

Po čistení pomôžete biologickým procesom v jazierku pridaním baktérií Bacter Pond. Ak sa napriek tomu začne riasa tvoriť v tak značnej miere, že nám bude takpovediac doslova prerastať cez hlavu, musíme použiť kvalitné prípravky.

Tam, kde je niekoľko druhov lekien, použite Kata Pond.

Do jazierok s minimom rastlín alebo kúpajúcich sa hodí Super Pond.

Riasa jednobunková, teda zelená voda v jazierku, vzniká pri nedostatočnej filtračnej kapacite. K jej elimináciu je z dlhodobého hľadiska vhodné zväčšiť filtračnej technológie.

K rýchlemu odstráneniu zeleného zákalu je možné použiť Brilliant Pond, ale tu pozor pri vysokých teplotách vody (nad 26 ° C) a veľký počet rýb v jazierk. Prípravok zrazí značnú časť zákalu z vodného stĺpca ku dnu, kde okamžite dochádza k rozkladným procesom zrazených nečistôt. Pri týchto procesoch sa spotrebováva kyslík, čo môže byť riziko. Kyslíka je v teplejšej vode menej ako v studenej a v teplejšej vode sú aj biologické mechanizmy spotrebujúce kyslík početnejšej než v studenej, tak pozor na to.

Pekné leto v čistej vode praje Mirek Hanák.