96%
98%

Čo robiť, keď ste to prehnali s kŕmením rýb

Slnko svieti, ryby sú hladné (alebo sa aspoň tak tvária) a vy máte po ruke sáčok krmiva. A zrazu je na hladine jazierka viac granúl ako vody. Poznávate sa? Verte, že nie ste sami. Prekrmovanie rýb je v lete jeden z najčastejších hriechov všetkých milovníkov záhradných jazierok. A bohužiaľ patrí aj medzi tie, ktoré môžu vode aj rybám poriadne zavariť. Ale nezúfajte - poradíme vám, ako to napraviť.

Ako poznáte, že ste to s kŕmením prehnali?

  • Krmivo zostáva na hladine aj niekoľko minút po nakŕmení
  • Voda začína byť zakalená alebo zapáchajúca
  • Na dne sa hromadia nečistoty a hnedé usadeniny
  • Filtrácia sa rýchlo zanáša a stráca účinnosť
  • Ryby sú malátne alebo sa zdržujú pri hladine

Vo chvíli, keď vo vode začne prebývať organický odpad z nesnedeného krmiva a výkalov, dochádza k zvýšenému výskytu amoniaku a dusíkatých látok. Tie zaťažujú ako biologickú filtráciu, tak aj samotné ryby. V zlých podmienkach sa môžu rozvíjať choroby rýb, rast rias a kolabovať celý vodný ekosystém.

Čo robiť, keď sa to už stalo?

Stáva sa to aj naozaj skúseným majiteľom jazierok. Držte sa našich rád a odporúčaní a jazierko bude zase v poriadku.

1. Prestaňte kŕmiť – pokojne aj na pár dní

Ryby v teplej vode vydržia bez kŕmenia pokojne aj niekoľko dní, obzvlášť pokiaľ majú v jazierku prirodzenú potravu (riasy, larvy, planktón). Nechajte systém trochu „vydýchnuť“.

2. Odstráňte zvyšky krmiva a kal z dna

Použite sieťku alebo jazierkový vysávač a manuálne odoberte čo najviac organického odpadu. Čím menej živín vo vode, tým lepšie.

3. Podporte bakteriálnu rovnováhu

Nasadenie sezónnych baktérií Bacter Pond alebo Filter Pond pomôže výrazne urýchliť rozklad prebytočných organických látok a obnoviť rovnováhu. Čím teplejšia voda, tým rýchlejšie baktérie pracujú — preto odporúčame aplikovať baktérie večer.

4. Zvážte pridanie probiotík pre ryby

Pokiaľ sú vaše ryby unavené alebo nevykazujú obvyklú aktivitu, pomôžu im probiotické kultúry z Probiotic Pond. Posilní črevnú mikroflóru a imunitný systém – čo sa v teplých dňoch, kedy bývajú ryby náchylnejšie, naozaj hodí.

5. Zvýšte prevzdušňovanie vody

Prebytok organického materiálu znižuje obsah kyslíka vo vode. Pokiaľ máte vzduchovanie alebo fontánu, odporúčame ich aspoň dočasne spustiť.

Ako sa prekrmovaniu vyhnúť nabudúce?

  • Kŕmte len toľko, koľko ryby zvládnu zjesť do 3 minút
  • V extrémnych horúčavách znížte dávku na polovicu
  • Kŕmte radšej menejkrát denne po menších dávkach
  • Sledujte správanie rýb – ak o kŕmení nejaví záujem, nekŕmte ich vôbec

Prekrmovanie sa občas stane každému. Dôležité je včas rozpoznať signály, že sa niečo deje, a reagovať. Stačí jazierko trochu „naladiť späť na prírodnú notu“ a čoskoro bude zase všetko v poriadku.

Kam ďalej?

Preskúmajte ďalšie články venované starostlivosti o ryby v záhradnom jazierku: