96%
98%

Ako správne zazimovať záhradné jazierko a na čo sú zimné baktérie?

Dobre a vhodne vykonaná príprava záhradného jazierka na zimné obdobie sa rozhodne oplatí. Eliminuje sa tak riziko úhynu rýb počas prezimovanie, výskyt rias a zelenaní vody, ktoré nebude na jar tak markantný.

Kedy začať s prípravou jazierka na zimný spánok?

Nemožno presne povedať, všeobecne môžeme s prípravou začať priebežne, ostrihaním rastlín, odstránením nečistôt a detritu, a nakoniec odpojením filtrácie. Jazierko by malo byť pripravené na zimu, vtedy keď sa nameraná teplota pri hladine bude blížiť 6 ° C. Ryby v jazierku už nekŕmim, ak teplota vody klesne pod 10 ° C.

Najdôležitejšie je sa zbaviť čo najväčšieho množstva organickej hmoty a detritu. Ak tak neurobíme, riskujeme zvýšeniu pH a amoniaku a tým aj úhyn rýb pod ľadom.

odzimovanie-jazierka

 

✅ Ako postupovať pri príprave jazierka na zimu?

  • Zostrihajte všetky traviny a rastliny ak v jazierku, tak v jeho okolí.
  • Takisto lekná zostriháme skoro až na úroveň substrátu, alebo je vylovíme a premiestnime do pivnice na prezimovanie.
  • Ak je voda v jazierku čistá a sú v nej len nečistoty na dne, tak použijeme jazierkový vysávač a dôkladne jazierko vyčistíme. Na miesta, kde zostali nejaké nečistoty použijeme ATTACK POND
  • Ak je voda zakalená (či už do zelena či do hneda) znamená to, že vo vodnom stĺpci je veľa organických nečistôt, ktoré je potrebné z vody odstrániť. K tomu nám pomôže BRILIANT POND, ktorý všetok zákal zrazí ku dnu. Vzniknutú zrazeninu je vhodné z dna jazierka odstrániť jezírkovým vysávačom
  • Pred zazimovaním filtrácie je vhodné upraviť pH vody, ak je pH vyššie ako 8, tak ho pre istú znížime na hodnotu okolo 7 pomocou pH MÍNUS POND. Pri vyšších hodnotách pH sa zvyšuje toxicita amoniaku, ktorý môže mať počas zimy fatálne následky pre ryby.
  • Pred dokončením zazimovanie jazierka aplikujte prípravok WINTER POND, obsahuje iba minerály. Minerály chemicko-fyzikálne odstraňujú živiny potrebné pre rast rias a tým pádom obmedzí výskyt vláknité riasy či zelenaní vody počas zimného obdobia a v skorom jari. WINTER POND rozhoďte po celej ploche jazierka, pred odpojením filtrácie.

 

 

Je potrebné filtráciu v záhradnom jazierku na zimu vypínať?

Pokiaľ nie je filtračný okruh konštruovaný pre zimnú prevádzku, tak áno. Filtračný okruh pre zimnú prevádzku znamená, že potrubie a filtrácia je umiestnená v nemrznúcej hĺbke a do filtračného okruhu vstupuje voda zo dnové gule a vracia sa vpustí opäť u dna do jazierka. Tým pádom sa neochladzuje voda v jazierku, hlavne u dna, kde zimujú ryby.

Bohužiaľ väčšina jazierok zimný filtračný okruh nemá. Z filtrácie sa teda vypustí voda a na zimu sa odstaví. Je to hlavne z dôvodu, aby nedošlo poškodenia potrubia a filtračných komôr vplyvom zmrznutej vody.

 

Je potrebné aplikovať do jazierka zimné baktérie?

Žiadne baktérie na zimu či bakteriálne zazimovače nefungujú. Potrebné "čistiace" procesy, ktoré baktérie vykonávajú a sú pre jazierko potrebné sa uskutočňujú za teploty vody vyššie ako 10 ° C optimálna teplota je 15 °C. Vo vode s teplotou nižšou ako 6 °C je bakteriálné odbúravanie nečistôt tak pomalé, že to, čo baktérie spracujú v lete za týždeň, tak v zime by trvalo aj trištvrte roka.

Preto aj ako výrobcovia baktérií do jazierok žiadnej zimné baktérie neponúkame.

 

Udržujte nezamrznutý otvor v ľade

Nezabudnite do jazierka umiestniť zariadenie (ohrievač, vzduchovanie atď.) proti zamrznutiu hladiny. Ryby zimujúcej pod ľadom spotrebovávajú kyslík a do vody uvoľňujú amoniak a oxid uhličitý. Je potrebné mať v jazierku nezamrznutý otvor v ľade, aby dochádzalo k výmene vyššie spomínaných plynov.

zimni-jezirko-led

 

Ako zaistiť jazierko, aby tvorba ľadu nepoškodila fóliu?

Je to jednoduché. Vezmite niekoľko PET fliaš, nasypte do nich piesok či napustite vodou, tak aby sa nepotopili a časť čúhala nad hladinu. Potom ich nadviažte na špagát pri hrdle v rozostupe PET fliaš asi 1,5 metra a špagát upevnite k protiľahlým brehom. Rozpínavý ľad bude tlačiť na mäkké PET fľaše a nepoškodí tak fóliu.

Nerušený pokojný zimný spánok pre ryby vo vašom jazierku praje Home Pond 

So zazimovaním jazierka vám pomôžu:

attack-pond1

Attack Pond

Rýchle odstránenie nečistôt z jazierka. Odstráni vláknitú riasu, opadané lístie a pod.

od €9,64

Vyčistiť jazierko
briliant-pond_1

Briliant Pond

Rýchle prejasnenie vody, odstraňuje zákal a znižuje obsah fosfátov vo vode.

od €9,96

Prejasniť vodu
winter-pond

Winter Pond

Účinný prípravok predchádza zelenaniu vody a rastu rias po zimnom období.

od €18,14

Zazimovať jazierko