96%
98%
Ako pripraviť jazierko na jar? ✅ Kontrolný úlohovník ZADARMO pre vás!

Jeseň je ideálny čas na prípravu jazierka na zimu. Ako na to?

Nesmieme zabudnúť zostrihať rastliny a z jazierka dostať čo najviac organických nečistôt a zvyškov, ktoré sa mohli za celú sezónu nahromadiť. Obzvlášť dôležité je to vtedy, ak chováme ryby, pre ktoré je jazierko aj zimoviskom.

Všetky nečistoty z dna jazierka vysajeme vysávačom. Na dôkladné a efektívnejšiemu dočistenie nám môže pomôcť ATTACK POND. Ak je voda zakalená či už do zelena či do hneda, tak je dôležité sa pred zimou zákalu zbaviť.

Uvedomme si, že zákal spôsobujú malé organické častice v celej výške vodného stĺpca, a tie musíme z jazierka dostať preč. K tomu nám pomôže BRILLIANT POND.

Prečo je potrebné sa zbaviť organického zaťaženia jazierka?

Ak je dlhá tuhá zima, tak dochádza k permanentnému rozkladu organických látok. Rozklad zapríčiňuje vyššiu spotrebu kyslíka a vznik amoniaku, rovnako ako ryby dýchaním spotrebovávajú kyslík a uvoľňujú žiabre amoniak. Amoniak zdvíha pH a tým je pre ryby ešte toxickejší.

Pomôžu nám k odbúraniu živín a jedovatých plynov vo vode pod ľadom "zimné baktérie"? Nepomôžu, drvivá väčšina bakteriálnych kmeňov funguje pri teplote vody nad 10 ° C.

V chladnej vode prevažujú psychotropné mikroorganizmy a tie nedokážu tak rýchlo odbúravať živiny, ako iné baktérie pri teplote vody okolo 15 ° C. To znamená, než by merateľne znížili obsah škodlivín, bude už jar a ľad rozmrzne.

Dôležité je pred odstavením filtrácie z jazierka odstrániť čo najviac organického materiálu. Pred prvými mrazmi je dobré umiestniť plavák alebo vzduchovanie proti zamrznutiu, aby dochádzalo k výmene plynov v jazierku.