Prečo WINTER POND nie sú baktérie?

Baktérie sú prirodzenou súčasťou každého ekosystému a nie je tomu inak ani vo vode jazierka. Baktérie by sme si pre naše vysvetlenie mohli zjednodušene rozdeliť na tie:

  • Zlé: Pôvodcami rôznych chorôb, tvorby toxínov či kazenie napríklad potravín atď. 
  • Dobré: Zvyšujú imunitu a tvorí ochranný mikrobiom, pomáhajú s trávením potravy, sú primárne upratovacú čatou, pomáhajú s rozkladom všemožných zvyškov potravín a rôznych prírodných odpadov ako živočíšneho tak rastlinného pôvodu atď.

 

V záhradnom jazierku sú baktérie nenahraditeľným činiteľom, ktorý udržuje rovnováhu živín v úlohe destruenta základných zložiek všetkého organického materiálu. Jedná sa o premenu zložitých štruktúrovaných molekúl tukov, cukrov a bielkovín, teda základných stavebných kameňov všetkých organizmov, na jednoduchšie fragmenty až minerálne látky, ktoré môžu znovu vstúpiť do kolobehu tvorby života.

Baktérie v jazierku všeobecne znižujú trofiu (úživnosť) vody, tak aby bola čo najmenej štedrá pre rozvoj fytoplanktónu (rias). Takmer každý prevádzkovateľ jazierka pomáha v jarnom období s naštartovaním oných dôležitých biologických mechanizmov pridaním bakteriálnych prípravkov. Títo malý neuveriteľní pracanti pomáhajú s distribúciou napríklad dusíka, ktorý môže v jeho rôznych formách smrteľne ohroziť chované ryby. Alebo obmedziť ich rast a kondíciu, kedy je následkom vyššia náchylnosť rýb k rôznym chorobám. My sme pre jarné sprevádzkovanie jazierok zostavili niekoľko druhov baktérií v prípravku FILTER POND. Viac o typoch a druhoch baktérií do jazierok sa dočítate v článku Prečo baktérie do jazierok a aké druhy sú najvhodnejšie?

Všeobecne prospešné baktérie dobre fungujú a pracujú v teplotách vody v jazierku vyšších ako 10° C. Pri nižšej teplote vody sa už nenamnoží a tým pádom neodvádzajú svoju skvelú prácu s odbúravaním živín. To ale neznamená, že v studenej vode baktérie nežijú. V studenej vode žijú takzvané psychrofilné baktérie, ktorým sa darí v nízkych teplotách.

Najznámejšie psychrofilné baktérií sú pseudomonády, s ktorými sa každý stretol v chladničke, keď tvorí klasické dúhovo opaleskujúce povlaky napríklad na mäse a šunke. Ich schopnosť odbúravať živiny sa s baktériami mezofilnymi (jazierkove baktérie žijúce v rozmedzí teplôt cca 15 °C až 35 °C) nedá vôbec porovnať. Množstvo substrátu, ktorý spracujú mezofilovia za týždeň, spracujú psychrofilovia za takmer trištvrte roka. Preto dávkovanie akýchkoľvek baktérií do jazierka s vodou s teplotou pod 10 °C je zbytočné a aplikácie baktérií pre zazimovanie jazierka z logiky veci je nezmyselná, nemá žiadny efekt na čistotu jazierka počas zimy.

Argument, že baktérie znižujú tvorbu jedovatých plynov počas zimy je úplne chybný a mylný. Plyny sú v jazierku prítomné, a práve mikroorganizmy je tvoria pri odbúravaní živín v detritu dna jazierka. Nebezpečenstvo hrozí práve v zime, keď je voda studená a plyny sa tým pádom vo vode lepšie rozpúšťa a ľahšie sa dostanú do krvného riečišťa rýb. Pri zamrznutiu hladiny a poklesu kyslíka vo vode to môže mať fatálne následky. Dávkovanie akýchkoľvek baktérií do jazierka k zazimovanie má rovnaký efekt ako by ste žiadne baktérie do jazierka neaplikovali.

Preto WINTER POND nie sú baktérie.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie