96%
98%
Ako pripraviť jazierko na jar? ✅ Kontrolný úlohovník ZADARMO pre vás!

Prečo WINTER POND nie sú baktérie?

Baktérie sú prirodzenou súčasťou každého ekosystému a nie je tomu inak ani vo vode jazierka. Baktérie by sme si pre naše vysvetlenie mohli zjednodušene rozdeliť na tie:

  • Zlé: Pôvodcami rôznych chorôb, tvorby toxínov či kazenie napríklad potravín atď. 
  • Dobré: Zvyšujú imunitu a tvorí ochranný mikrobiom, pomáhajú s trávením potravy, sú primárne upratovacú čatou, pomáhajú s rozkladom všemožných zvyškov potravín a rôznych prírodných odpadov ako živočíšneho tak rastlinného pôvodu atď.

 

V záhradnom jazierku sú baktérie nenahraditeľným činiteľom, ktorý udržuje rovnováhu živín v úlohe destruenta základných zložiek všetkého organického materiálu. Jedná sa o premenu zložitých štruktúrovaných molekúl tukov, cukrov a bielkovín, teda základných stavebných kameňov všetkých organizmov, na jednoduchšie fragmenty až minerálne látky, ktoré môžu znovu vstúpiť do kolobehu tvorby života.

Baktérie v jazierku všeobecne znižujú trofiu (úživnosť) vody, tak aby bola čo najmenej štedrá pre rozvoj fytoplanktónu (rias). Takmer každý prevádzkovateľ jazierka pomáha v jarnom období s naštartovaním oných dôležitých biologických mechanizmov pridaním bakteriálnych prípravkov. Títo malý neuveriteľní pracanti pomáhajú s distribúciou napríklad dusíka, ktorý môže v jeho rôznych formách smrteľne ohroziť chované ryby. Alebo obmedziť ich rast a kondíciu, kedy je následkom vyššia náchylnosť rýb k rôznym chorobám. My sme pre jarné sprevádzkovanie jazierok zostavili niekoľko druhov baktérií v prípravku FILTER POND. Viac o typoch a druhoch baktérií do jazierok sa dočítate v článku Prečo baktérie do jazierok a aké druhy sú najvhodnejšie?

Všeobecne prospešné baktérie dobre fungujú a pracujú v teplotách vody v jazierku vyšších ako 10° C. Pri nižšej teplote vody sa už nenamnoží a tým pádom neodvádzajú svoju skvelú prácu s odbúravaním živín. To ale neznamená, že v studenej vode baktérie nežijú. V studenej vode žijú takzvané psychrofilné baktérie, ktorým sa darí v nízkych teplotách.

Najznámejšie psychrofilné baktérií sú pseudomonády, s ktorými sa každý stretol v chladničke, keď tvorí klasické dúhovo opaleskujúce povlaky napríklad na mäse a šunke. Ich schopnosť odbúravať živiny sa s baktériami mezofilnymi (jazierkove baktérie žijúce v rozmedzí teplôt cca 15 °C až 35 °C) nedá vôbec porovnať. Množstvo substrátu, ktorý spracujú mezofilovia za týždeň, spracujú psychrofilovia za takmer trištvrte roka. Preto dávkovanie akýchkoľvek baktérií do jazierka s vodou s teplotou pod 10 °C je zbytočné a aplikácie baktérií pre zazimovanie jazierka z logiky veci je nezmyselná, nemá žiadny efekt na čistotu jazierka počas zimy.

Argument, že baktérie znižujú tvorbu jedovatých plynov počas zimy je úplne chybný a mylný. Plyny sú v jazierku prítomné, a práve mikroorganizmy je tvoria pri odbúravaní živín v detritu dna jazierka. Nebezpečenstvo hrozí práve v zime, keď je voda studená a plyny sa tým pádom vo vode lepšie rozpúšťa a ľahšie sa dostanú do krvného riečišťa rýb. Pri zamrznutiu hladiny a poklesu kyslíka vo vode to môže mať fatálne následky. Dávkovanie akýchkoľvek baktérií do jazierka k zazimovanie má rovnaký efekt ako by ste žiadne baktérie do jazierka neaplikovali.

Preto WINTER POND nie sú baktérie.