96%
98%

Zahradné jazierko v zime spí

A najlepšie sa mu spí, keď je mráz po celú zimu a na zamrznutom ľade jazierka sneh prašan, aby jazierko mohlo dýchať. Plyny prestupujú aj cez ľad, ak na ňom nie je roztopený sneh. Zimný "spánok" nastáva aj u našich šupinatých priateľov, jediné jesetery môžu byť aktívne aj cez zimu a môžu prijímať potravu, ale nie je to pravidlom.

Veľkým problémom posledných niekoľkých zím je, že vlastne žiadna zima nie je. Začiatkom decembra začne mrznúť, voda v jazierku sa ochladí klesne až pod 4 ° C a ryby zazimujú. Pri následnej odmäku dosiahne teplota vody až 10 ° C a ryby ožijú, začnú plávať a hľadať potravu. Ak nastane táto ich aktivita máme základný problém. Zazimované jazierko je prosté živín a ryby plávaním spotrebúvajú zásobné látky, ktoré potrebujú na prezimovanie. Oteplenie vody jazierka môže naštartovať aj rast vláknitých rias. Aplikáciu prípravkov proti vláknité riase v tomto období neodporúčame, účinnosť v studenej vode je malá.

Ale zima sa môže v tomto krátkom časovom horizonte zase vrátiť, a to v plnej sile. Ryby sa opäť uložia na zimný spánok, ľad pokryje sneh a zabráni prenikaniu slnečných lúčov pod hladinu. Čo sa stane? Narastené vláknitá riasa môže začať odumierať, pri rozklade uvoľňovať plyny a spotrebovávať kyslík. Ak sa toto prihodí dvakrát či trikrát za zimu, tak ryby na jar majú minimum zásobných látok a zníženú imunitu, ba dokonca dôjde k úhynom. Taký jedinci sú náchylní na rôzne choroby, plesne a parazity.

Pokiaľ z jari uvidíte v jazierku, čo len jedinú rybku vyvolávajúce podozrenie z choroby či plesne, použite Medic Pond. Tým môžeme rybu vyliečiť a zlikvidovať zárodky plesní, parazitov a baktérií.

Radosť z jazierka a zdravých šupinatých kamarátov praje Home pond