Zahradné jazierko v zime spí

A najlepšie sa mu spí, keď je mráz po celú zimu a na zamrznutom ľade jazierka sneh prašan, aby jazierko mohlo dýchať. Plyny prestupujú aj cez ľad, ak na ňom nie je roztopený sneh. Zimný "spánok" nastáva aj u našich šupinatých priateľov, jediné jesetery môžu byť aktívne aj cez zimu a môžu prijímať potravu, ale nie je to pravidlom.

Veľkým problémom posledných niekoľkých zím je, že vlastne žiadna zima nie je. Začiatkom decembra začne mrznúť, voda v jazierku sa ochladí klesne až pod 4 ° C a ryby zazimujú. Pri následnej odmäku dosiahne teplota vody až 10 ° C a ryby ožijú, začnú plávať a hľadať potravu. Ak nastane táto ich aktivita máme základný problém. Zazimované jazierko je prosté živín a ryby plávaním spotrebúvajú zásobné látky, ktoré potrebujú na prezimovanie. Oteplenie vody jazierka môže naštartovať aj rast vláknitých rias. Aplikáciu prípravkov proti vláknité riase v tomto období neodporúčame, účinnosť v studenej vode je malá.

Ale zima sa môže v tomto krátkom časovom horizonte zase vrátiť, a to v plnej sile. Ryby sa opäť uložia na zimný spánok, ľad pokryje sneh a zabráni prenikaniu slnečných lúčov pod hladinu. Čo sa stane? Narastené vláknitá riasa môže začať odumierať, pri rozklade uvoľňovať plyny a spotrebovávať kyslík. Ak sa toto prihodí dvakrát či trikrát za zimu, tak ryby na jar majú minimum zásobných látok a zníženú imunitu, ba dokonca dôjde k úhynom. Taký jedinci sú náchylní na rôzne choroby, plesne a parazity.

Pokiaľ z jari uvidíte v jazierku, čo len jedinú rybku vyvolávajúce podozrenie z choroby či plesne, použite Medic Pond. Tým môžeme rybu vyliečiť a zlikvidovať zárodky plesní, parazitov a baktérií.

Radosť z jazierka a zdravých šupinatých kamarátov praje Home pond

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie