96%
98%

Ako mať zdravé ryby v záhradnom jazierku?

Ak je jazierko primárne určené pre chov okrasných rýb, je dosť dôležitý jeho tvar a hĺbka. Pre bezpečné zimovania rýb sa uvádza hĺbka minimálne jeden meter. Čím je jazierko hlbšie, tým lepšie, a to platí aj v lete, kedy u dna je voda chladnejšia a viac nasýtená kyslíkom. Steny jazierka by mali byť takmer kolmé, pre dobrú cirkuláciu vody a zamedzenie jej prehrievaniu, ako sa tomu deje u plytkých partií jazierka.

Ryby ako každý iný živočích potrebujú potravu. Potom ale produkujú výkaly, ktoré je potrebné z jazierka čo najrýchlejšie odstrániť, pretože majú negatívny vplyv na kvalitu vody v jazierku. Ak je jazierko dostatočne vyspádované smerom ku dnovej guli (výpuste), tak sa sedimentované nečistoty rýchlo dostanú do filtrácie a jazierko sa tak udržiava čisté.

Dostatočne výkonná filtračná technológia

Kvalitné a výkonná filtrácia je dôležitá pre zdravé a silné ryby. V biologickej časti jazierkovej filtrácie dochádza k odbúravaniu živín a z jazierkovej vody sa odstraňujú nebezpečné metabolity bielkovín. Práve tu dochádza k nitrifikačným a následne denitrifikačným procesom. Dusitany a pre ryby toxický nedisociovanej amoniak sa premieňajú na netoxické dusičnany a až plynný dusík a jeho oxidy.

Tento dôležitý proces odbúraniu dusíkatých zlúčenín z vody jazierka zaisťujú baktérie. Preto by mal mať každý chovateľ po ruke baktérie do jazierka. Tieto baktérie sa aplikujú v jarných mesiacoch, kedy teplota vody dosiahne aspoň 10 ° C. Jazierkové baktérie sú súčasťou biofilmu v biologickej filtrácii.

Výber rýb do jazierka

Na trhu je mnoho predajcov a chovateľov rýb, nemalá časť z nich si sama zabezpečuje import KOI priamo z Japonska. Je vhodné si nájsť predajcu či chovateľa, ku ktorému máte dôveru a viete, že rybám a ich chovu naozaj rozumie. Vďaka tomu eliminujete možnosti zavlečenia chorôb alebo parazitov.

Je vhodné sa vyvarovať doplňovanie rybie osádky v jazierku rybami z prírodných riek či rôznych hobbymarketov, kde je celkom vysoké riziko, že si do jazierka donesiete aj problém v podobe zdravotných ťažkostí chovaných rýb, podobné riziko platí pri výsadbe vodných rastlín pôvodom z okolia riek či rybníkov.

Správna výživa rýb podporuje imunitu, rast aj vyfarbenie

Väčšina chovaných rýb v jazierku cez zimu hibernuje a neprijíma potravu, ale spotrebúva zásobné živiny nahromadené počas roka. Iba jesetery prijímajú potravu celoročne. Kvôli nestálym teplejším zimám ryby často počas hibernácie "ožijú" a zvyšuje sa u nich spotreba zásobných látok. Tým sa znižuje aj ich imunita, a preto bývajú na jar vnímavejší k rôznym chorobám.

Hlavne v jarných mesiacoch je preto vhodné podporiť ich imunitu napríklad rybími probiotikami. Čo sú rybie probiotiká sa môžete dozvedieť v článku Rybie probiotiká a vplyv na ochorenia rýb. Pre výživu rýb odporúčame kvalitné čerstvé krmivo.

A ako sa pozná kvalitné krmivo pre ryby?

Na obale je informácia o obsahu popola. Čím je tento obsah nižší, tým je krmivo vyrobené z kvalitnejších surovín. Ak je hodnota menšia ako 7%, tak sa jedná o veľmi kvalitný produkt. Dôležitá je i čerstvosť, pretože tuk obsiahnutý v krmive časom oxiduje a vznikajú látky, ktoré môžu byť toxické. Preto kontrolujte dátum expirácie, ktoré musia byť na obale natlačené, nie nalepené.

krmivo

U krmív pre KOI kapry či karasy (majú menší podiel tuku) je trvanlivosť do jedného roka, u krmivá pre jesetery, kde je vyšší podiel tuku, je trvanlivosť do desiatich mesiacov od dátumu výroby. Ak je na obale uvedená trvanlivosť dlhšia, tak sa danému krmive vyhnite oblúkom. Preto nie je od veci si kupovať krmivo od rovnakého zdroja ako ryby. Krmivo je vždy čerstvé a ryby sú na neho navyknuté. Krmivo je vhodné kombinovať.

Počas sezóny spestrite rybám jedálniček treba o sušené či mrazené larvy priadky morušovej, tiež o šalát, čerství hrášok, čerešne, hrozno, maliny alebo melón, ktorý hlavne KOI kapry milujú. Čerstvé ovocie a zelenina obsahuje prírodné vitamíny a karotenoidy. Práve karotenoidy zaisťujú krásne vyfarbenie rýb.

Čo keď sa u rýb v jazierku objavia ochorenia?

Bohužiaľ, aj to sa niekedy stáva. Väčšinou je na vine zlá kondície rýb a nedostatočná biologická filtrácia v jazierku. Ryby môžu ochorieť bakteriálnou, vírusovou či parazitárnou infekciou, zaplesnením alebo aj ich kombináciami. Ak zaznamenáme rôzne príznaky ako odstáte šupiny, vypúlené oči, problémy s plávaním, apatia, vredy, biely povlak atď., snažíme sa rybu vyloviť a dať ju do karantény, kde môžeme lepšie identifikovať ochorenia.

Pokiaľ sa jedná o nákladné KOI kapry, vždy sa oplatí konzultácie s odborníkmi alebo veterinárom. Inak môže pomôcť univerzálny prípravok MEDIC POND. Pre istotu preliečme aj celé jazierko, aby sme sa zbavili patogénov ochorení. Pri vírusových chorobách ako je jarná virémie, KOI herpes vírus alebo spavá nemoc KOI zatiaľ liečba neexistuje. Tu je možná len prevencia, a to silná imunita a správna výživa suplementáciou probiotikami PROBIOTIC POND.

Čo najviac radosti sa šupinatými priateľmi a žiadne starosti vám praje Mirek Hanák, Home Pond.