96%
98%
Ako pripraviť jazierko na jar? ✅ Kontrolný úlohovník ZADARMO pre vás!

Prečo sa oplatí poznať presný objem záhradného jazierka?

Pri realizácii nového jazierka, pri jeho rekonštrukcii či vypúšťania, je dobré investovať pár korún a kúpiť prietokový merač, ktorý nám presne povie, aký objem vody máme v našom jazierku. Táto investícia do merača sa oplatí a dokonca sa vám mnohonásobne vráti. Nie je opodstatnené spoliehať sa len na "okometriu" a odhady objemu vody v jazierku. Informácie o presnom objeme jazierka šetria aj vašu peňaženku.

Dostatočné technológie

Aby jezírkář predišiel rozčarovaniu, kedy jeho vysnívané predstavy bohužiaľ potom nezodpovedajú následné realite, čo sa čistoty jazierka týka, je veľmi dôležité používať správne dimenzovanú technológiu.

U jazierkovej filtrácie rozhodne platí ono známe čím viac, tým lepšie. Pokiaľ máte filtráciu, ktorá nie je dostačujúca pre objem vášho jazierka, je to rovnaká situácia ako by bolo jazierko takmer bez filtrácie. Bohužiaľ výrobcovia často uvádzajú veľmi nadhodnotené hodnoty objemu jazierka, pre ktoré je filtrácia určená. Odporúčame vám teda, aby ste danú hodnotu vydelili dvoma. Tým dosiahnete efektívneho a funkčného filtrovania vody vo vašom jazierku.  

Chov a starostlivosť o ryby v jazierku

Nemalé percento jazierok má veľa rýb, čo vedie k zhoršeniu kvalitatívnych ukazovateľov vody. Tie majú dopad aj na ryby, pretože im nesvedčí nadmiera hustoty rybej osádky. Často čítame rôzne formuly, koľko centimetrov, kilogramov rýb má byť v určitom objeme vody. Takto jednoducho sa to povedať nedá. Iné nároky na objem vody majú karasy, KOI kapry a iné potom jesetery. Všeobecne by sme vám neodporúčali do jazierok do 3 kubíkov vody KOI kapry a jesetery jedine až od objemu 15 kubíkov.

Ak zbadáme, že sú ryby v jazierku infikované nejakými parazitmi či chorobami, tak pre úspešnú liečbu rýb je informácia o objeme vody nevyhnutná. Ak sa nadávkuje málo liečivá pre ryby, tak sa liečivý efekt nedostaví. Jazierko neslúži len potešeniu nášho oka, ale je to tiež životné prostredie našich rýb.

Aplikácia prípravkov proti riase a baktérií do jazierka

Znalosť presného objemu jazierka je potreba aj pre nápravu pôvodne nevhodných parametrov vody na ideálne hodnoty. Najčastejšie je problém s vysokým pH vody v jazierku (nad 8,5) a podľa presného objemu jazierka môžeme správne nadávkovať pH mínus.

Aplikáciou baktérií do jazierka predávkovanie nehrozí, ale je zbytočné aplikovať väčšie množstvo, než je odporúčané. V teplých mesiacoch má každé záhradné jazierko problém s riasou. A ako sme písali v článku Ako na riasy v jazierku, úplné zbavenie rias, a to hlavne riasy vláknité, je možné len aplikáciou vhodného prípravku.

Pre správny vplyv prípravku na riasu je nutné aplikovať presne na daný objem. Napríklad efekt na riasu v jazierku s objemom vody 10 m3 s aplikáciou Super Pond 100 g na 5 m3 vody v jazierku bude mizivý, a to platí u každého dávkovania.

Preto sa oplatí poznať presný objem vody vo vašom záhradnom jazierku.

Príjemné chvíle pri vode praje Mirek Hanák, Home Pond.