96%
98%

Ako zabezpečiť záhradné jazierko pred odchodom na letnú dovolenku?

Pred odchodom za rekreáciou často kontrolujeme dom, ale nemali by sme zabudnúť ani na záhradné jazierko. Nie je moc príjemné zažiť rozčarovanie u zapáchajúceho jazierka po návrate z odpočinkovej dovolenky. Ak sa teda chystáte vyraziť na dovolenku trvajúca dlhšie ako týždeň, nemali by ste prípravu zabezpečenia jazierka opomenúť.

Filtračný okruh

Nezriedka sa stáva, že po návrate zistíte, že nefunguje čerpadlo a neviete ako dlho, čo často mávajú fatálne následky hlavne pre chované ryby a môžeme prísť o svoje šupinaté miláčiky. O tom, že v lete je veľký odpar vody sme písali článku Únik vody z jazierka? Ak teda nemáte vyriešené automatické dopúšťanie vody do jazierka, je viac než vhodné odstaviť filtračný okruh cez skimmer. Ak tak neurobíte, hrozí odparovaním pokles hladiny na takú úroveň, kedy čerpadlo cez skimmer začne nasávať vzduch.

Čo sa stane? Zmes vody so vzduchom má nižšiu hustotu, zvýši sa otáčky a čerpadlo, sa začne prehrievať a pokiaľ nemá tepelnú poistku, tak sa spáli. Následne prestane cirkulovať voda cez filtráciu a filtračné baktérie uhynú a nahradí ich anaeróbne, ktoré produkujú toxické látky ako, amoniak, merkaptány, oxid uhoľnatý atď. Taká filtrácia sa potom musí vypustiť, vyčistiť a znovu osadiť štartovacími baktériami, to spolu s obstaraním nového čerpadla zaberie čas, ale to ryby v teplej vode moc nemajú.

Teplota vody

Ďalší problém v čase dovoleniek sú letné trópy a tým aj teplota vody. So vzrastajúcou teplotou vody, klesá rozpustnosť kyslíka, ale rastie jeho spotreba ako dýchaním rýb, tak prirodzenými rozkladnými aeróbnymi procesami. Prílišné vzduchovania vody v jazierku môže mať opačný efekt, ako sme sa zmieňovali v článku Je pH vody v jazierku dôležitý parameter?

Pokiaľ máte vodopád či potok, tak nastavte automatické zapínanie cez noc. Najlepšie od polnoci a vypnutie pred svitaním. V lete má voda v jazierku často viac ako 25 °C a teplota vzduchu cez noc nevystúpi nad 20 ° C, preto zapnutý vodopád alebo potok v noci vodu v jazierku ochladzuje.

Kŕmenie rýb

A čo kŕmenie rýb? Ak nemáte automatické kŕmidlo, tak je lepšie ryby nekŕmiť, a hlavne nedávať pred odchodom viac krmiva ako obvykle. V jazierku je hlavne cez leto prirodzenej potravy dosť a ten dvojtýždňový pôst im vôbec nevadí.

Príjemnú dovolenku praje Home Pond