Prečo sa práve fosfor uvádza ako hlavný stimulant rastu rias v jazierku?

Fosfor je dôležitý biogénny prvok, ktorý sa podieľa na mnohých biologických procesoch, a to ako u rastlín, tak u živočíchov. U rastlín, a teda aj u rias, je fosfor súčasťou napríklad nukleových kyselín (DNA a RNA), bunkových membrán (fosfolipidy) a zásobárňou bunkovej energie vo forme ATP (adenozíntrifosfát). Pre riasy a sinice (v jazierku skôr vzácnosťou) je limitujúci prvok fosfor s dusíkom.

Dostať z vody dusík je oveľa jednoduchšie, než je tomu u fosforu. S dusíkom vám pomôžu nielen rastliny, ale hlavne baktérie. Kdežto odstrániť fosfor z jazierka je náročné, hlavným pomocníkom sú rastliny, baktérie odstráni naozaj minimum fosforu, ide o takmer zanedbateľné množstvo.

Ako môžeme v jazierku znížiť obsah fosforu?

Ak v jazierku nie sú vodné rastliny, to je submerzné (tie, čo sú úplne potopené ako v akváriu), nie litorálné (pobrežné ako trstina, vachta, žabník, truskavec atď.), je potreba fosfor redukovať a tým obmedziť rast rias na esteticky prijateľnú úroveň. Najviac fosforu spotrebúvajú submerzné rastliny, to znamená "celoponorené". Obsah biologicky aktívneho fosforu, teda takého, ktorý rastliny a riasy dokážu využiť, by mal byť pod 1 mg/l.

Bohužiaľ biologicky dostupný fosfor vo forme celkového oxidu fosforečného PO4 a jeho disociátů sa stanovuje veľmi ťažko. Fosfor, ako bolo spomenuté, je spoločne s dusíkom limitujúcim prvkom pre rast rias. Optimálny molárny pomer dusíka a fosforu pre rast rias je 16:1. Je to takzvaný Redfieldův pomer, ktorý je zhodný s pomerom v bunkách rias a siníc.

Fytoplanktón (teda riasy a sinice) využívajú iba disociát oxidu fosforečného, ​​teda fosforečnany. Ak v jazierku nemáte ponorené vodné rastliny, tak fosfor môžete odstrániť iba chemicky, a to vyzrážaním na nerozpustný komplex. Pre vyzrážanie fosforu z jazierka sa javí najlepšie prípravok Fosfoff Pond, a to z niekoľkých dôvodov. Fosfoff Pond je vytvorený na prírodnej minerálnej báze, jeho adsorpčná kapacita je najväčší v prírode, neovplyvňuje chemisus vody a je bezpečný pre všetky organizmy.

Ako sa dostáva fosfor do jazierka?

Fosfor ako biogénny prvok sa do jazierka dostáva mnohými cestami. V jarnom období je to peľ, ktorý trápi nielen alergikov, ale aj majiteľov záhradných jazierok. Značné množstvo fosforu je obsiahnuté v krmivách a exkrementoch rýb. Pri tleniu rastlinných zvyškov sa z organického materiálu uvoľňuje fosfor do vody. Studničná voda často môže obsahovať zvýšené koncentrácie fosforu, ktorý sa do nej dostane priesaky pri hnojení polí.

Vo vodnom prostredí, a teda aj v jazierku, sa veľké množstvo fosforu koncentruje na dne v detritu (bahnu), odtiaľ sa môže opäť uvoľňovať do vodného stĺpca a iniciovať rast fytoplanktónu (rias). Všeobecne riasy a sinice obsahujú veľké množstvo nakumulovaného fosforu. Preto je dôležité priebežne odstraňovať detrit zo dna jazierka, a to jazierkovým vysávačom alebo aplikáciou prípravku Attack Pond. Ak je jazierko dobre vyspádované a nečistoty z dna končí vo filtrácii, tak nezabúdajte čas od času otvoriť odkaľovací ventil.

Môže zníženie dostupného fosforu obmedziť rast rias v jazierku?

Áno, môže, na esteticky tolerovaný nárast, no nezabráni úplnému zmiznutia rias, dôjde k obmedzeniu rastu a k zmene druhovej skladby. Vhodná je aplikácia Fosfoff Pond hlavne v skorom jarnom období, kedy sa vrstvy vody v jazierku premiešavajú a z nečistôt, detritu na dne, sa uvoľňuje biologicky dostupný fosfor, čo sú prívetivé podmienky pre rast rias. Ak je jazierko už porastené značným množstvom rias, je vhodnejšie je mechanicky odstrániť a použiť kvalitný a bezpečný prípravok k likvidácii rias v jazierku.

Čistú vodu v jazierku s Home Pond vám praje Mirek Hanák

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie